Anna Pietrowna siedziała na ławce na placu szpitalnym i płakała. Dziś skończyła 80 lat, ale ani jej syn, ani córka nie przyszli jej pogratulować. Jednak jej koleżanka z oddziału, Evgenia Sergeyevna, pogratulowała jej i nawet dała jej mały prezent. A pielęgniarka Masza poczęstowała ją jabłkiem z okazji urodzin. Dom opieki był przyzwoity, ale personel był ogólnie obojętny. Oczywiście wszyscy wiedzieli, że starzy ludzie zostali tu przywiezieni, aby dożyć końca życia przez swoje dzieci, które stawały się ciężarem. A Annę Pietrownę przywiózł tu syn, jak mówił, żeby odpoczęła i wyzdrowiała, ale w rzeczywistości tylko przeszkadzała synowej.

W końcu mieszkanie należało do niej i dopiero później syn namówił ją do spisania aktu darowizny. Kiedy poprosił mnie o podpisanie dokumentów, obiecał, że będzie mieszkać w domu, tak jak mieszkała w domu. Ale w rzeczywistości okazało się inaczej, od razu wprowadzili się całą rodziną i zaczęła się wojna z synową, która zawsze była niezadowolona, źle gotowała, zostawiała brudy w łazience i wiele innych. Na początku syn stanął w jej obronie, ale potem przestał i sam zaczął krzyczeć. Wtedy Anna Petrovna zauważyła, że zaczęli o czymś szeptać, a gdy tylko weszła do pokoju, przestali rozmawiać.

Pewnego ranka syn zaczął mówić o tym, że musi odpocząć i poddać się leczeniu. Jego matka spojrzała mu w oczy i zapytała z goryczą: “Wysyłasz mnie do przytułku, synu?” Zarumienił się, zmieszał i odpowiedział z poczuciem winy: “Nie, mamo, to tylko sanatorium. Położysz się tam na miesiąc, a potem wrócisz do domu.” Przyprowadził ją, szybko podpisał papiery i wyszedł w pośpiechu, obiecując, że wkrótce wróci. Wrócił tylko raz: przyniósł dwa jabłka, dwie pomarańcze, zapytał “Jak się masz?”. I nie słuchając do końca, gdzieś uciekł”.

Mieszkała tu więc już drugi rok. Gdy minął miesiąc, a syn po nią nie przychodził, zadzwoniła na domowy telefon. Odebrali obcy ludzie i okazało się, że syn sprzedał mieszkanie, a ona nie wie, gdzie go szukać. Anna Petrovna płakała przez kilka nocy, ale wciąż wiedziała, że nie zabiorą jej do domu, więc nie mogła przestać płakać. W końcu najbardziej obraźliwe było to, że skrzywdziła córkę w imię szczęścia syna.

Anna urodziła się we wsi i tam wyszła za mąż za swojego kolegę z klasy Petro. Mieli duży dom i gospodarstwo. Nie mieli za co żyć, ale też nie umierali z głodu. A potem sąsiad z miasta przyjechał odwiedzić rodziców i zaczął opowiadać Petro, jak dobrze żyje się w mieście. Dobrze płacą i od razu dają mieszkanie. Więc przekonał go. Sprzedali wszystko i przenieśli się do miasta. Sąsiad nie oszukał nas co do mieszkania, od razu dali nam mieszkanie. Kupiliśmy trochę mebli i stary Zaporożec. To właśnie w tym Zaporożcu Petro miał wypadek.

Po pogrzebie Anna została sama z dwójką dzieci na rękach. Aby je wyżywić i ubrać, musiała wieczorami myć podłogi na klatkach schodowych. Myślałam, że dzieci dorosną i będą mi pomagać. Ale to się nie udało. Jej syn wpadł w złą historię, musiała pożyczyć pieniądze, aby uniknąć pójścia do więzienia, a potem przez dwa lata spłacała swoje długi. Potem jej córka Dasha wyszła za mąż i urodziła dziecko. Wszystko było w porządku przez rok, a potem jej syn zaczął często chorować. Musiała zrezygnować z pracy, aby udać się do szpitala. Lekarze przez długi czas nie mogli go zdiagnozować.

Dopiero później znaleźli jakiś rodzaj bólu, który można było leczyć tylko w jednym instytucie. Ale kolejka była długa. Podczas gdy jej córka jeździła do szpitali, mąż ją zostawił, ale przynajmniej zostawił jej mieszkanie. I tak gdzieś w szpitalu poznała wdowca, który miał córkę z tą samą diagnozą. Polubili się i zaczęli razem mieszkać. Pięć lat później zachorował i potrzebował pieniędzy na operację. Anna miała pieniądze, chciała dać je synowi na zaliczkę na mieszkanie, ale gdy córka poprosiła, żal jej było wydawać je na obcą osobę, bo bardziej potrzebowała pieniędzy dla własnego syna.

Odmówiła więc. Córka bardzo się na nią obraziła, a na pożegnanie powiedziała, że nie jest już jej matką i że jeśli ma kłopoty, nie powinna się z nią kontaktować. Oczywiście, gdyby mogła to wszystko powtórzyć, Anna postąpiłaby inaczej. Ale przeszłości nie da się przywrócić.Anna powoli wstała z ławki i wolnym krokiem udała się do pensjonatu. Nagle usłyszała: “Mamo!” Serce jej waliło. Powoli się odwróciła. To była jej córka. Dasha. Nogi jej się ugięły, prawie upadła, ale córka podbiegła i ją podniosła.

-W końcu cię znalazłem… Brat nie chciał mi podać adresu. Ale zagroziłam mu pozwem, że nielegalnie sprzedałam mieszkanie, więc natychmiast się rozstał.Z tymi słowami weszli do budynku i usiedli na kanapie w przedpokoju.- Żałujesz mamo, że tak długo się do ciebie nie odzywałam. Na początku byłam obrażona, potem odkładałam wszystko na później, wstydziłam się. A tydzień temu śniłaś mi się. Spacerowałaś po lesie i płakałaś. Wstałam i serce mi się krajało.

Powiedziałam wszystko mężowi, a on kazał mi iść i się pogodzić. Przyjechałam, a tam byli obcy ludzie, nic nie wiedzieli. I oto jestem, przygotuj się, idziesz ze mną. Wiesz, jaki mamy dom? Duży, nad morzem. A mój mąż powiedział mi, że jeśli twoja matka nie czuje się dobrze, zabierz ją do nas.” Anna z wdzięcznością przytuliła córkę i rozpłakała się. Ale były to łzy radości.

Wiele osób dzieli się z nami swoimi historiami, aby dowiedzieć się, co inni o tym myślą. Jeśli masz swoją opinię lub sugestię dotyczącą tej historii, proszę napisz ją w komentarzach na Facebooku.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *