Lida została wysłana na targ przez swoją matkę, aby kupić artykuły spożywcze, która dała jej całą listę. Nie musiała gotować dla ojca, więc nie obciążała córki. Na targu jak zwykle było głośno. Dziewczynka zebrała już całą listę i miała iść do domu. Cyganka przeszła obok i powiedziała do niej: “Och, wkrótce wyjdziesz za mąż, widzę dwóch mężczyzn, wybierzesz tego drugiego”. Lida była wtedy zbyt młoda, by myśleć o panach młodych. Nie zwracając na to uwagi i zapominając o Cygance, poszła do domu. A teraz Lida kończy szkołę, nawet nie pamięta o przepowiedni rynkowej.

Lida zawsze była piękna i miała dwóch chłopaków. Jednym z nich był Levko, który dawał jej kwiaty i opiekował się nią, był szarmancki. A drugi, Stepka, nic nie robił, nie opiekował się nią, tylko się uśmiechał, i to się Lidzie podobało. Skończyli szkołę. Wtedy do pokoju weszła matka i powiedziała córce, że przyszły do niej swatki. Na początku była zdezorientowana, zapytała, kto to jest, a to był Levko. Uciekła z płaczem, ale matka wsparła ją i odmówiła swatkom. Wciąż kochała Stepkę. Minęły dwa lata, a Lida nadal cicho płakała w domu za Stepką. Aż pewnego wieczoru. Przyszły swatki.

– Wy macie towar, my mamy kunety. Czy nie przyszliśmy po Lidę? Lida wybiegła z pokoju i stanęła obok ojca, skromnie pochylając głowę. Ojciec zapytał ją: “Czy twój narzeczony cię kocha? Lida kiwnęła głową, zgadzając się. Miesiąc później pojechali do miasta, aby się pobrać. Potem mieli wiele dzieci, kochali się i nie odezwali się do siebie ani słowem. Lida miała już czterdzieści lat, kiedy zobaczyła Cygankę idącą z dziećmi ulicą. Była to stara kobieta, ale z jakiegoś powodu ją pamiętała. Zatrzymała się, spojrzała na Lidę i powiedziała: “Widzę, że będziesz miała długie życie”. Dziś Lida ma 96 lat. Stepana nie ma już od pięciu lat, ale jej dzieci, wnuki i prawnuki są z babcią.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *